Naujienos

2019.09.12

Įdomūs faktai apie obuolius

1. Sakoma, kad Centrinė Azija – obelų kilmės regionas.

2. Archeologiniai tyrimai pagrindžia, kad žmonės obuolius valgė nuo 6500 m. prieš Kristų.

3. Aleksandras Didysis laikomas nykštukinių obuolių atradėju. Tokias obelis jis aptiko Kazachstane 328 metais prieš Kristų ir nusiuntė jų į savo gimtąją Makedoniją.

4. Kol Europoje ir Azijoje obuolius augino tūkstančius metų, į Šiaurės Ameriką jie buvo atgabenti kolonistų tik XVII amžiuje.

5. Obuolys turi simbolinę reikšmę ne vienoje religijoje ir ne vienos valstybės mitologijoje. Štai keletas pavyzdžių:
    a. Pasak Skandinavų mitologijos, Idunos sode auginti auksiniai obuoliai dovanojo amžiną jaunystę;
    b. Baltų mitologijoje obuoliai lyginami su saule;
    c. Kinijoje obuolys simbolizuoja taiką;
    d. Keltams obuolys – žinių simbolis;
    e. Senovės Graikijoje obuolio metimas į tam tikro žmogaus pusę reiškė metančiojo prisipažinimą meilei.

6. Pasaulyje yra daugiau negu 7500 obuolių veislių. Vienos veislės tinkamos valgymui, kitos skirtos sulčių spaudimui ar kepimui. Nuo rūšies priklauso ir obuolio skonio savybės. Jie gali būti rūgštūs, saldūs, saldžiarūgščiai ar savo skoniu priminti ananasus, kriaušes ir pan. Taip pat yra ir dekoratyvinių obuolių rūšių. Tokie obuoliai nėra valgomi ir gali būti kenksmingi sveikatai.

7. Kinija - šalis, pirmaujanti obuolių auginime ir jų pardavime.

8. Obuolio suvalgymas yra daug geresnis metodas mieguistumo pašalinimui negu kavos puodelio išgėrimas. Natūralūs cukrūs obuolyje yra kur kas veiksmingesnis kofeinas negu tas, kurį galima rasti kavoje.

9. Didžiausias užregistruotas vieno obuolio svoris – 1,4 kg.

10. Maždaug ketvirtadalį obuolio sudaro oras. Todėl obuoliai neskęsta vandenyje.

11. Obuoliai kambario temperatūroje sunoksta 6-10 kartų greičiau negu šaldytuve.

12. Didžioji dalis skaidulų ir antioksidantų kaupiasi obuolio žievelėje, todėl nevertėtų jo lupti. Tik prieš valgant reikia įsitikinti, jog obuolį gerai nuplovėte. Kartais obuoliai būna vaškuoti, kad prekybos centruose patrauktų pirkėjo akį. Taip pat reikia įsitikinti, kad obuoliai užauginti ekologiškai, nenaudojant cheminių medžiagų.

13. Obelis priklauso erškėtinių augalų šeimos grupei, kaip ir rožės.

14. Pirmuosius savo vaisius obelis sunokina po 4-5 metų nuo pasodinimo.

15. Obelys gali sulaukti šimto metų ir užaugti iki 12 metrų aukščio.

16. Sakoma, kad Džordžo Vašingtono pagrindinis pomėgis buvo genėti savo obelis. Toks darbas jam padėdavo suvaldyti stresą ir įtampą.


Šaltiniai:
28 Fun And Interesting Facts About Apples [interaktyvus]. 2018. „Tons of Facts“ [žiūrėta 2019 rugsėjo 10]. Prieiga per internetą: <http://tonsoffacts.com/28-fun-interesting-facts-apples/>.
Vaidya Sankalan. 20 Interesting Apples Facts [interaktyvus]. 2016. „“ [žiūrėta 2019 rugsėjo 10]. Prieiga per internetą: <https://factslegend.org/20-interesting-apples-facts/>.
Chou Y. Peter. Apple Symbolism [interaktyvus]. „Wisdown Portal“ [žiūrėta 2019 rugsėjo 10]. Prieiga per internetą: <http://www.wisdomportal.com/Poems2010/AppleSymbolism.html>

Daugiau naujienų

Kasmet išmetame beveik 60 kilogramų dar tinkamo vartoti maisto: juo galėtų visą mėnesį prasimaitinti dar vienas žmogus

Maisto švaistymas pasiekė tokį mastą, kad šiandien tai reikėtų vadinti pasauline problema. Pasaulyje išmetama ar prarandama beveik trečdalis viso pagaminamo maisto – remiantis duomenimis,...

Įdomūs faktai apie kopūstus

1. Kopūstas – daržovė, turinti bene daugiausia rūšių. Manoma, kad pasaulyje egzistuoja virš 100 tipų. Populiariausios jų: gūžinis kopūstas, brokolis, žiedinis kopūstas, briuselinis, kaliaropė,...

Ar galima užauginti pieną?

Mes jau daug kalbėjome apie pieną ir jo naudą mūsų organizmui. Taip pat susipažinome, kad bene populiariausia jo rūšis – karvės pienas. Iš jo gaminame sūrius, varškę, sviestą, grietinę,...

Renginių kalendorius

Naudingos nuorodos