Lapkričio 4–8 d. Panevėžio r. Krekenavos lopšelyje-darželyje „Sigutė“ vyko įvairios veiklos apie sveiką mitybą. Sveikatos specialistė vaikams papasakojo apie sveikus maisto produktus, paaiškino, kodėl svarbu juos pasirinkti. Sveikos mitybos skatinimo veiklose grupių mokytojos organizavo užsiėmimus: „Vitaminai ant mūsų stalo“, „Sveikas maistas“, „Vandenukas – mūsų draugas“ ir „Sveiko užkandžio ruošimas“.
Šių užsiėmimų metu buvo aptarta sveikos mitybos svarba, vaikai buvo skatinami rinktis sveikus produktus ir suprasti, kokią naudą jie teikia organizmui. Darželio grupės dalyvavo „Sveikatiados“ organizuotame konkurse „Užkandžių fiesta“, kuriame kūrė sveikus užkandžius ir dalijosi idėjomis, kaip paversti sveiką maistą įdomiu ir patraukliu. Taip pat su auklėtojomis vaikai ieškojo pasislėpusių vitaminų, vėrė daržovių ir vaisių vėrinukus, atliko eksperimentus su moliūgais: „Putojantis moliūgas“, ,,Putojantis moliūgų fontanas“, „Moliūgas – vulkanas“, „Atgijęs moliūgas“, „Pasislėpęs mikrobas“, kūrė meninius darbelius. Pažiūrėjome edukacinį filmuką „Vaisius ar daržovė“. Nepamiršome ir pačio geriausio gėrimo vandenuko. Vaikai su juo sportavo, o sušilę atsigaivino. Svarbi šios savaitės dalis buvo ir Europos sveikos mitybos diena ? lapkričio 8-oji. Ta proga Panevėžio rajono visuomenės sveikatos biuras į darželį pakvietė „Ridikėlių mokyklėlės“ aktorius. Vaikams parodytas edukacinis spektaklis „Tigro pusryčiai“. Tai žaismingas ir interaktyvus dviejų dalių edukacinis spektaklis vaikams. Pirmoji spektaklio dalis – lėlių vaidinimas pagal A. A. Milne kūrinio „Pūkuotynėje“ II skyrių, kuriame Tigras ateina į girią ir pusryčiauja. Tigras teigia, kad mėgsta viską, bet ką tik siūlo – jam netinka, girios valgiai nepatinka. Negi Tigras liks be pusryčių? Su aktoriais vaikais diskutavo, o ką gi tigrai valgo? Antroji dalis – edukacija diskusijos forma apie tinkamus pačių vaikų mitybos įpročius: pusryčius, pietus, vakarienę, užkandžius, gėrimus. Ką jie mėgsta, ko nemėgsta, ar skiriasi arbata darželyje ir namuose, kuo užkandžiauja žiūrėdami filmukus, nuo ko skauda pilvukus. Kalbėta ir apie tai, kaip svarbu išsiaiškinti produktų sudėtį. Šis spektaklis vaikams suteikė ne tik žinių apie sveikus maisto produktus, bet ir labai gerų emocijų.
Mityba yra vienas iš pagrindinių sveikatą lemiančių veiksnių ir vienas iš ligų profilaktikos elementų. Sveikatai palanki mityba, kaip sveikatos pagrindas, turi didelę reikšmę vaiko raidai ir turi atitikti vaiko amžių. Svarbu laikytis maitinimo režimo, tinkamai paskirstyti energinę paros raciono vertę. Racionali mityba yra tokia, kai vaikas gauna visų ir pakankamais kiekiais jo organizmui reikalingų maistinių medžiagų. Dėl netinkamos mitybos, stingant kai kurių maistinių medžiagų, mažėja apsauginės organizmo ypatybės, silpnėja vaiko atsparumas, jis greičiau suserga, be to darniai vaiko raidai pavojinga ne tik maisto stoka, bet ir jo perteklius: didėja vaiko kūno masė, jis tampa nejudrus, kyla pavojus atsirasti nutukimui, išsivystyti cukriniam diabetui, plokščiapėdystei.
Tinkama mityba vaiko organizmą aprūpina organizmą energija ir gyvybinei organizmo veiklai reikalingomis maistinėmis medžiagomis, užtikrina normalų vystymąsi, nuolatinį kūno ląstelių atsinaujinimą. Ikimokyklinio amžiaus vaikai privalo laikytis mitybos režimo, valgyti sveikai pagamintą, fiziologinius vaiko amžiaus ypatumus bei sveikos mitybos rekomendacijas atitinkantį maistą. Vaiko mityba turi būti visavertė, reguliari ir subalansuota. Ikimokyklinio amžiaus vaikai (nuo 2 m. amžiaus) turėtų valgyti 5–6 kartus per dieną (pusryčiai, priešpiečiai, pietūs, pavakariai ir vakarienė) ne rečiau kaip kas 3,5 val., kramtyti lėtai, vengti gausios vakarienės, paskutinis valgymas – 2 val. iki miego. Mitybos specialistai rekomenduoja valgyti reguliariai – kasdien tuo pačiu metu, nes organizmas jau iš anksto pasirengia virškinti maistą.
Informaciją parengė Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Aušra Džiugelytė