Naujienos

2024.05.28

Vaisiai ir uogos iš mokyklos sodo – Lietuvos mokinių realybė

Lietuvos ugdymo įstaigose šiuo metu vaisius ruošiasi nokinti prieš keletą metų pasodinti vaismedžiai – obelys ir kriaušės. Tai viena iš Vaisių ir daržovių bei pieno ir pieno produktų vartojimo skatinimo vaikų ugdymo įstaigose programos švietimo priemonių, kuriai įgyvendinti teikiama Europos Sąjungos finansinė parama. Šia gražia iniciatyva siekta sudaryti vaikams galimybę kurti savo sodą – praktiškai susipažinti su sodininkyste iš arti. O ugdymo įstaigos, turinčios kelis hektarus teritorijos, papildydamos šią idėją, augina ne tik minėtus vaismedžius, bet ir vaistinių augalų, šilauogių, pomidorų. Į ugdymo įstaigų procesą įtraukus patirtines sodininkystės, uogininkystės bei daržininkystės veiklas, moksleiviai jaučia didesnę motyvaciją mokytis, taip pat noriai kaupia praktines žinias.

„Sodinukai buvo pristatyti į ugdymo įstaigas ir pasodinti nurodytose vietose taip, kad vaikams būtų lengva juos pasiekti ir jais rūpintis. Ugdymo įstaigų bendruomenė gavo ir detalią informaciją, kaip rūpintis vaismedžiais, kad šie duotų gausų derlių“, – informuoja Žemės ūkio agentūros Rinkos priemonių administravimo skyriaus vedėja Vida Kardelytė.

Vaišvydavos pagrindinei mokyklai priklauso du hektarai žemės, kurioje auga ne tik senasis, prieš keletą dešimtmečių įveistas sodas, bet ir naujai pasodinti vaismedžių sodinukai, kurie pernai jau davė pirmąjį savo derlių. Priešais mokyklą kuriamas, mokiniams pro langus gerai matomas, naujasis sodelis – keturios obelys ir keturios kriaušės – ypač kruopščiai prižiūrimas.

Mokyklos direktorius Kastytis Rupšys sako, kad ši erdvė – bendruomenės traukos centras. „Kasmet birželio 1 d. čia švenčiame ir Kaimynų dieną, į kurią gausiai susiburia ne tik mūsų mokiniai, bet ir jų tėvai, mokytojai bei bendruomenės nariai. Tėvai sodeliui padovanojo ir magnolijų, kurios šiemet ypač gausiai žydėjo. Turime ir sakurų. Vis dėlto moksleivius labiausiai džiugina rūpinimasis dovanotais ir senaisiais mokyklos vaismedžiais, kurių vaisiais jie gali pasimėgauti pertraukų metu – obuoliais ir kriaušėmis. Smagu, kai nuskambėjus skambučiui, rudenį į sodą suguža dešimtys vaikų ir renka vaismedžių duodamą derlių, prie kurio gausos patys prisidėjo laistydami, ravėdami, genėdami ar balindami kamienus“, – pasakoja K. Rupšys.

Sveiki vaisiai iš mokyklos sodo didina motyvaciją mokytis

Vaišvydavos pagrindinės mokyklos aštuntos klasės mokinė Aušra Kavaliauskaitė patikina, jog pasodintas jaunasis sodelis ne tik puikiai atrodo pavasarį, nes matomas pro langus sėdint pamokose, bet ir didina motyvaciją mokytis. „Šiemet tikimės gausesnio jaunojo sodelio derliaus“,– viliasi aštuntokė.

Kasmet iš mokyklos išeinanti klasė dovanoja įstaigai medelį. Čia auga netgi graikinis riešutmedis.

Kauno Aleksandro Stulginskio mokyklos teritorija ne ką mažiau įspūdinga. Čia dovanotais vaismedžių sodinukais rūpinasi ir darželinukai, ir pradinių klasių, ir vyresni moksleiviai. Naujai pasodintos obelys ir kriaušės gražiai įsiliejo į bendrą mokyklos puoselėjamą žaliąją erdvę.

„Jau ketverius metus visa mokyklos bendruomenė prižiūri mums dovanotą jaunąjį sodą. Čia auga obelys bei labai sultingos kriaušės, kurias jau pernai ragavome, o šiemet tikimės dar gausesnio derliaus. Mums svarbu tai, kad moksleiviai ne tik mėgaujasi užaugintais vaisiais, bet ir išmoksta jais rūpintis – nuo mažo daigelio iki didelio medžio. Patys genime, vaikai renka šakas, taip dalyvaudami procese nuo pradžių iki galo. Net į gėlių sodinimą aplink vaismedžius įtraukėme tėvus, kad jie taip pat įneštų savo indėlį ir rodytų pavyzdį vaikams, kaip svarbu prisidėti prie visiems naudingų iniciatyvų“, – džiaugiasi Aleksandro Stulginskio mokyklos direktorė Asta Poželė.

Prie sodininkystės ir daržininkystės iniciatyvų šioje mokykloje prisideda ir priešmokyklinę klasę lankantys vaikai. Jie rūpinasi ne tik vaismedžiais, bet ir kitais dekoratyviniais augalais, gėlėmis, vaistažolių daržu bei didžiuliu šiltnamiu.

Priešmokyklinės klasės mokytoja Edita Utyrienė pasakoja, kad jos ugdytiniams labai patinka jaunasis sodelis, mat šalia jo esanti žaidimų aikštelė – kasdienis vaikų traukos centras. Vaikai taip pat rūpinasi vaistinių augalų darželiu, kurį patys mokinukai mielai vadina „vaistinėle“. Čia auga mėtos, peletrūnai, melisos. „Ir apie obuolių bei kriaušių naudą kalbame, ir arbatą verdame, ir augalų gydomąsias savybes aptariame. Vaikai susipažįsta liesdami, uosdami ir matydami, o tai, be jokios abejonės, pats naudingiausias mokymosi būdas“, – supažindina E. Utyrienė.


Šiltnamis mokyklos kieme – kokybiškos daržovės lėkštėje

Mokyklos direktorė Asta palydi į vaikų puoselėjamą šiltnamį, kuriame puikuojasi galvas į viršų sparčiai keliančios pupos, vokiškos salotos, bulvės, pomidorai.

„Kiekviena klasė turi savo lysvelę ir eksperimentiškai mokosi – sodina, laisto, tręšia, o vėliau ragaus. Tokį mokymosi būdą moksleiviai itin noriai priima – tvarką ir švarą tikrai nesunku užtikrinti“, – savo mokyklos žaliąsias erdves rodo A. Poželė.

Jau greitai galvas prie mokyklos tvoros kels saulėgrąžos – keli šimtai sėklų į žemę sugulė akcijos „Papuoškime Lietuvą saulėgrąžų žiedais“ metu.

Lauko klasė sode – tikras traukos centras

Kauno Prano Mašioto pagrindinės mokyklos socialinė pedagogė Monika Traidaraitė, pakvietusi į mokyklos sodą, pirmiausiai aprodo lauko klasę, šalia kurios ir buvo pasodinti dovanoti vaismedžiai.

„Jaunasis sodelis šiltuoju metų laiku labai populiarus. Čia vyksta ne tik pamokos, bet ir šventės. Mokiniams daug pasakojame apie ekologiškus vaisius, prie kurių auginimo ir patys prisidedame prižiūrėdami mažąsias obelis ir kriaušes. Kiekviena klasė taip pat augina ir savo lysves. Jose – rabarbarai, įvairios uogos. Mūsų mokiniams tikrai patinka prisidėti prie lauko darbų – laistyti, ravėti, sodinti, o vėliau – mėgautis tuo, kas užaugo. Vaikai auga ir mokosi ypač žalioje erdvėje – jie čia žaidžia pertraukų metu, vėliau renka ekologiškus obuolius, plauna, o atsinešę į klases dalinasi su draugais“, – kalba M. Traidaraitė.


Vidiškiuose –puoselėjamos ilgametės sodininkystės tradicijos

Ukmergės rajono Vidiškių pagrindinės mokyklos direktorė Laimutė Strelčiūnienė jau daugybę metų kartu su mokyklos bendruomene puoselėja keturių hektarų teritorijoje augantį sodą, kuris suskirstytas į keletą erdvių – Linksmasis bei Jaunystės sodai, Žalioji sporto bazė, Edukacijų erdvė. Mokyklos žalioji teritorija yra neužtverta, todėl bet kuriuo metu laisvai prieinama ir bendruomenės nariams bei pro šalį vykstantiems svečiams. Čia garbingą vietą rado ir dovanoti vaismedžiai, kurie jaukiai įsiliejo į žaliąją erdvę šalia senųjų obelų.

„Naujieji vaismedžiai, pasodinti prieš keletą metų, jau šiemet apdovanos pirmaisiais obuoliais ir kriaušėmis. Rankų darbams atlikti netrūksta, nes visi čia besimokantys noriai prisideda prie žaliųjų erdvių kūrimo – nuo mažų dienų skatiname suvokimą apie augalus, kaip juos sodinti, kaip rūpintis, kad derlius būtų gausus. Sodą nuosekliai kuriame jau kelis dešimtmečius, todėl augalų įvairovė čia tikrai didelė. Nuolat ieškome idėjų ir galimybių, kaip paįvairinti tai, ką turime. Naujausias mūsų projektas – vynmedžių sodelis ir šilauogių lysvės. Šalia jų yra ir informaciniai stendai bendruomenei. Keliasdešimt obelų ir kriaušių jau duoda gausų derlių, kurio užtenka ne tik mokiniams, mokytojams, bet ir visai miestelio bendruomenei. Per daugelį metų, skiepijant atsakingą požiūrį į sodininkystę, bendruomenėje jau susiformavusi atitinkama kultūra – vertiname tai, ką sukūrėme savo rankomis, dalinamės tuo su kitais, neapsistatydami neperlipamomis tvoromis“, – atsidavimu procesui trykšta ilgametė mokyklos direktorė L. Strelčiūnienė.

Vaismedžiai ugdymo įstaigose buvo sodinami įgyvendinant Vaisių ir daržovių bei pieno ir pieno produktų vartojimo skatinimo vaikų ugdymo įstaigose programą.

Daugiau naujienų

Vaikų ugdymo įstaigose į meniu bus įtraukti ir perėjimo prie ekologinės gamybos laikotarpio produktai

Skatindama ekologinių ūkių plėtrą ir siekdama, kad vaikai gautų daugiau kokybiško maisto, Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) jau šiemet į remiamų produktų sąrašą įtrauks ir perėjimo prie ekologinės...

Paaiškėjo viktorinos „Auginame čia, Lietuvoje!” laimėtojai

Įgyvendinant Vaisių ir daržovių bei pieno ir pieno produktų vartojimo skatinimo vaikų ugdymo įstaigose programą, kuriai įgyvendinti teikiama Europos Sąjungos finansinė parama, šalies ikimokyklinio,...

Sveikatai palankūs produktai - Lietuvos ugdymo įstaigose

Dar vieniems mokslo metams einant į pabaigą, apžvelgiame, kaip ugdymo įstaigoms sekėsi dalyvauti Vaisių ir daržovių bei pieno ir pieno produktų vartojimo skatinimo vaikų ugdymo įstaigose programoje, kuriai įgyvendinti...